The Premature Infant: Nursing Assessment And Management Lyn E. Vargo

ISBN: 9780865251120

Published:

Hardcover

152 pages


Description

The Premature Infant: Nursing Assessment And Management  by  Lyn E. Vargo

The Premature Infant: Nursing Assessment And Management by Lyn E. Vargo
| Hardcover | PDF, EPUB, FB2, DjVu, talking book, mp3, ZIP | 152 pages | ISBN: 9780865251120 | 5.15 Mb

“Ben Osmanlı Devleti ile birlikte bedbaht olmuş, velinimetinden zorla ayrılmış, çok büyük haksızlıklara uğramış, ruhen ve bedenen çökmüş bir insanım. Hatıramı kaleme almamın elbet bir nedeni var, ama bunu izah etmek pek güç... Ömrümün büyük bir kısmını geçirdiğim ve içinde tarihi hadiselere şahit olduğum saray hayatının bana öğrettiği en önemli şey, sır saklamaktır.

Bu sürgün yıllarında, kağıt üzerinde yaşadıklarımı anlatmam sadece Zat-ı Şahaneye ve Kadınefendi Hazretlerine karşı olan derin saygım ve hürmetim sebebiyledir. Onlara yapılan hakaretlere pek üzülüyor, bedbaht oluyorum. Bu yüzden, hatıratımı yazıp ilk önce aileme, sonra devlete ve bu topraklar üzerinde yaşayan insanlara bırakıyorum. Onlar hayatımın şahitleri olsun.” Prenses Leyla AçbaOsmanlı İmparatorluğu’nun son padişahı Sultan Vahdettinin haremlerinden Nazikeda Kadınefendinin nedimelerinden Prenses Leyla Açba’nın Fransızca ve Osmanlıca kaleme aldığı hatıraları, sırlarla dolu harem hayatını ve yakın tarihimizin tartışmalı noktalarını birinci ağızdan bir tanıklıkla dile getiriyor.

Rus işgali üzerine Osmanlı İmparatorluğuna göç etmiş büyük bir Kafkas hanedanına mensup Leyla Hanımın çocukluk ve ilk gençlik yılları II. Abdülhamit döneminde Yıldız Sarayı çevresinde geçer. Saltanatın kaldırılmasına kadar Sultan Vahdettin hareminde nedime olarak hizmet eden Leyla Açba birçok önemli olaya tanıklık eder, bir kısmını şahitlerden dinleme fırsatı bulur.II. Abdülhamit’in tahttan indirilişi ve Yıldız Sarayının basılması- Mustafa Kemal Paşa’nın huzura çıkarak Sabiha Sultanı istemesi ve Sultan Vahdettin tarafından Samsuna gönderilmesi- Şehzade Yusuf İzzettin Efendi’nin Alman İmparatoru Wilhelmin önünde Enver Paşa’yı tokatlaması ve gizemli ölümü- Sultan Vahdettin’in ülkeyi terk edişi gibi yakın tarihimizin tartışmalı konularının yanında harem hayatı, aşklar, moda, düğünler, Ramazan ayı adetleri gibi dönemin kültürel hayatına ilişkin detayları fevkalade hoş bir anlatımla okuyacaksınız.Enter the sum

Related Archive BooksRelated Books


Comments

Comments for "The Premature Infant: Nursing Assessment And Management":


vagabundohitech.com

©2013-2015 | DMCA | Contact us